Jabłka

0

Smak dojrzałych jabłek jest wyjątkowo pyszny, gdyż stanowi połączenie smaków słodko-kwaśnego, przy czym właściwy smak zależy od odmiany jabłoni, z której pochodzi owoc. Miąższ świeżych owoców jabłoni jest sztywny i chrupki, wypełniony smacznym i bogatym w składniki odżywcze sokiem. Długie przechowywanie jabłek powoduje ich zmiękczenie i skruszenie, co obniża ich walory smakowe i odżywcze, pomimo to, owoce nadają się do spożycia (nadal są cennym źródłem witamin). Ważnym elementem jabłek jest skórka, z uwagi na jej walory odżywcze, smakowe, zapachowe i estetyczne. Kolor miąższu jabłek jest zróżnicowany i zależy od odmiany. Mechaniczne uszkodzenie jabłek (tzw. obicie) powoduje zmiany w miąższu, który staje się brązowy i miękki, przez co traci swoje właściwości odżywcze. Jabłka po obraniu lub starciu z upływem czasu zmieniają kolor na brązowy (jest to spowodowane działaniem enzymu naturalnie występującego w jabłkach). Należy pamiętać, że jabłka stanowią nasz produkt eksportowy, Polska jest w czołówce krajów produkujących jabłka (4 pozycja światowa w latach 2011 – 2014 r).

Zobacz:

Wartość odżywcza jabłek

Zawartość składników w jabłkach zależy od wielu czynników, w tym m.in. klimatu, odmiany, warunków uprawy, termin zbiorów, czy zasobności gleby w składniki odżywcze. Największa wartość odżywcza charakteryzuje świeże owoce, spożywane ze skórką. Usunięcie skórki znacznie zubaża jabłka w cenne witaminy, minerały, a także błonnik i flawonoidy, jednak ze względu na powszechne stosowanie środków ochrony roślin skórkę jabłek obieramy lub dokładnie myjemy (myjemy nawet jabłka ekologiczne – niepryskane, gdyż mogą być źródłem drobnoustrojów i ich szkodliwych metabolitów, szczególnie mykotoksyn).

Świeże jabłka zawierają znaczne ilości witaminy C, ale również witaminy z grupy B (w tym witamin B1, B2, B3, B5, B6, B9), witaminę A, witaminę E, witaminę K, β-Karoten, ważną dla wzroku luteinę i wiele innych cennych składników (w tym flawonoidów takich jak kwercetyna, cyjanidyna, proantocyjanidyny, katechiny i inne). Należy pamiętać, że obróbka termiczna (gotowanie, pieczenie, smażenie) powodują dezaktywację lub utratę niektórych cennych składników, szczególnie witamin rozpuszczalnych w wodzie.

Zaleca się spożywanie świeżych i całych jabłek, gdyż są źródłem nie tylko cennego błonnika, ale mają również niski indeks glikemiczny – cukry uwalniane są powoli i nie podnoszą gwałtownie poziomu cukru we krwi. Sytuacja jest odwrotna, gdy spożywamy wyciśnięty sok z jabłek, który pozbawiony jest błonnika i stanowi swego rodzaju koncentrację węglowodanów rozpuszczonych w wodzie.

Share.

Comments are closed.