Do realizacji naszego przepisu na gofry potrzebujemy gofrownicy oraz kilku popularnych składników, które zazwyczaj są dostępne w naszej kuchni. Przygotowanie gofrów jest stosunkowo proste, a na pyszne efekty nie trzeba długo czekać. Gofry podajemy z różnymi dodatkami, najczęściej z bitą śmietaną i ulubioną polewą (karmelową lub truskawkową), ulubionym dżemem lub zwyczajnie posypane cukrem pudrem. Po przygotowaniu gofrów ciasto powinno być aromatyczne, słodkie i chrupiące, co nie zawsze udaje się osiągnąć (zdarza się, że ciasto jest gumowate, co pogarsza walory smakowe gofrów). Ilość użytych składników zależy od tego ile gofrów chcemy usmażyć. Jeśli więcej, to wszystkie podane składniki zwiększamy bez wyjątku.
Składniki na gofry domowe
- 2 szklanki mleka
- 2 szklanki mąki
- 3 jajka
- 1 łyżeczka proszku do pieczenia
- 5 łyżek oleju
- mały jogurt naturalny
- 1/4 margaryny
- 4 łyżki cukru
- szczypta soli
Przepis na gofry domowe
- Ze wszystkich jaj oddzielamy żółtka od białek.
- W oddzielnym naczyniu żółtka miksujemy, dodając do nich mąkę i mleko.
- Do miksowanej masy dodajemy również sól, proszek do pieczenia, jogurt naturalny oraz cukier, nie przerywając przy tym miksowania.
- W międzyczasie rozpuszczamy margarynę lekko podgrzewając ją w rondelku, a następnie stopniowo dodajemy ją do ciasta podczas miksowania (należy zwrócić uwagę, żeby rozpuszczona margaryna nie była zbyt gorąca).
- Kolejnym składnikiem jest olej, który dodajemy do ciasta i miksujemy do uzyskania jednolitej masy.
- Białka ubijamy na sztywno i również dodajemy do przygotowanego ciasta dokładnie wszystko mieszając.
- Tak przygotowane ciasto wlewamy w odpowiedniej ilości na gofrownicę, którą przed smażeniem smarujemy olejem.
- Ciasto wlewamy do rozgrzanej gofrownicy i smażymy ok. 5 min do uzyskania złotego koloru.
- Po usmażeniu gofry możemy podawać z dżemem, owocami (lub bakaliami), bitą śmietaną, cukrem pudrem lub innymi dodatkami udekorowanymi np. listkiem mięty – robimy to według naszego uznania.