Kompot z truskawek

0

Kompot z truskawek może być przygotowany z różnych odmian truskawek, przy czym lepsze są odmiany późniejsze, o intensywnej barwie, zwięzłym miąższu i doskonałym aromacie (np. Stenga i Sengana).

Składniki kompotu z truskawek

  • truskawki
  • woda
  • cukier

Przepis na kompot z truskawek

Przygotowanie zalewy na kompot

  1. Na każdy litr wody przeznaczamy około 40 dag cukru (1 litr wody + 40 dag cukru)

Przygotowanie owoców

  1. Oddzielamy zielone szypułki od truskawek – robimy to ostrożnie, by nie uszkodzić owoców.
  2. Następnie truskawki umieszczamy w durszlaku i płuczemy pod zimną, bieżącą wodą – czynność tę wykonujemy ostrożnie by nie uszkodzić owoców.
  3. Umyte truskawki segregujemy po względem wielkości i jakości owoców – jest to ważne z uwagi na efekt wizualny kompotu jak również czas pasteryzacji) i wkładamy je do słoików.
  4. Słoiki z truskawkami uzupełniamy przygotowaną wcześniej zalewą z wody i cukru, a następnie słoik zabezpieczamy wieczkiem.

Wekowanie kompotu

  1. Tak przygotowane słoiki wstawiamy do garnka z gorącą wodą (woda w garnku powinna znajdować się na poziomie około 1 cm poniżej wieczka słoika).
  2. Pasteryzowanie przeprowadzamy w temperaturze około 90 stopni Celsjusza, przez około 20 minut. Pamiętajmy, by podczas całego procesu pasteryzacji nie dopuścić do wrzenia wody w garnku.
  3. Po tym czasie słoiki wyjmujemy i odwracamy do góry wieczkiem do zawekowania – kompot będzie zawekowany, jeśli wieczko słoika będzie w środkowej części lekko wklęsłe.

Zapoznaj się z przepisami na pyszne zupy owocowe, które dostarczają ważnych dla zdrowia witamin. [slideshow_deploy id=’2787′]

Zalety kompotu z truskawek

Kompot z truskawek jest bardzo popularny w Polsce. Jego niewątpliwą zaletą jest charakterystyczny smak, uwielbiany zarówno przez dzieci jak i dorosłych. Jest źródłem cennych skalników odżywczych – truskawki zawierają znacznie więcej witaminy C niż jabłka (sprawdź jakie produkty mają najwięcej witaminy C). Truskawki z kompotu mogą zostać wykorzystane w różnego rodzaju potrawach, szczególnie jako np. dodatek do ciast i deserów.

 

Share.

Comments are closed.