Kompot z czereśni

0

Składniki kompotu z czereśni

  • świeże owoce czereśni
  • woda
  • cukier
  • kwasek cytrynowy
  • goździki
  • cynamon

Zapoznaj się z przepisami na kompoty:

Przepis na kompot z czereśni

  1. Zanim przystąpimy do przygotowania kompotu musimy upewnić się czy w owocach czereśni nie ma larw. Jeśli tak, owoce po usunięciu szypułek należy umieścić w pojemniku z wodą z niewielkim dodatkiem kwasku cytrynowego. W tak przygotowanym roztworze larwy „opuszczają” wnętrze owocu i wypływają na powierzchnię cieczy. Po zabiegu roztwór odlewamy, a „czyste” czereśnie przenosimy do słoików.
  2. Po usunięciu larw czereśnie drylujemy lub w całości, wraz z pestkami, przenosimy do słoika.
  3. W międzyczasie przygotowujemy zalewę: do wody dodajemy cukier (w ilości około 40 dag na każdy litr wody – ilość użytej wody zależy od tego jaką ilość kompotu chcemy otrzymać).
  4. Aby wzbogacić smak kompotu możemy go lekko zakwasić szczyptą kwasku cytrynowego. Do słoika warto dodać również 1 lub 2 goździki (na każdy słoik) oraz niewielki kawałek cynamonu.
  5. Słoiki wstawiamy do pojemnika (garnka) wypełnionego wodą – po wstawieniu słoików woda w garnku powinna sięgać wieczek słoików.
  6. Pasteryzujemy ok. 15 minut w temperaturze 90 stopni Celsjusza – pilnujemy, by nie doprowadzać wody w garnku do wrzenia.
  7. Wekowanie kompotu: po pasteryzacji słoiki wyjmujemy i układamy na ręczniku do góry wieczkami, aż do wystygnięcia. Kompot będzie zawekowany jeśli wieczka słoików będą lekko wklęsłe.
[slideshow_deploy id=’2787′] [slideshow_deploy id=’3147′]

Praktyczne uwagi jak robić kompot

Na kompot zaleca się świeże czereśnie, najlepiej późniejszych odmian, słodszych, o bardziej zwięzłej strukturze, co korzystnie wpływa na walory smakowe i wizualne kompotu. Używanie odmian jasnych (żółtych) powoduje pewien problem, polegający na tym, że po przygotowaniu kompotu na owocach pojawiają się plamy. Powstają one w miejscu ciemnych przebarwień pojawiających się na jasnych owocach przechowywanych przez dłuższy czas.

Jeśli przygotujemy kompot z czereśni niedrylowanych wówczas powinniśmy spożyć go w ciągu pół roku, od momentu przygotowania – zawarte w owocach pestki powodują gorzki, pestkowy posmak, który nie ma zbyt wielu zwolenników.

Kompoty przygotowane z drylowanych czereśni mogą być przechowywane znacznie dłużej, ponadto owoce pozbawione pestek mogą zostać wykorzystane do sporządzania innych potraw – doskonale nadają się jako dodatek do ciast i deserów, przygotowywanych zwłaszcza zimową porą.

Share.

Comments are closed.