Kompot z czereśni

0

Składniki kompotu z czereśni

 • świeże owoce czereśni
 • woda
 • cukier
 • kwasek cytrynowy
 • goździki
 • cynamon

Zapoznaj się z przepisami na kompoty:

Przepis na kompot z czereśni

 1. Zanim przystąpimy do przygotowania kompotu musimy upewnić się czy w owocach czereśni nie ma larw. Jeśli tak, owoce po usunięciu szypułek należy umieścić w pojemniku z wodą z niewielkim dodatkiem kwasku cytrynowego. W tak przygotowanym roztworze larwy „opuszczają” wnętrze owocu i wypływają na powierzchnię cieczy. Po zabiegu roztwór odlewamy, a „czyste” czereśnie przenosimy do słoików.
 2. Po usunięciu larw czereśnie drylujemy lub w całości, wraz z pestkami, przenosimy do słoika.
 3. W międzyczasie przygotowujemy zalewę: do wody dodajemy cukier (w ilości około 40 dag na każdy litr wody – ilość użytej wody zależy od tego jaką ilość kompotu chcemy otrzymać).
 4. Aby wzbogacić smak kompotu możemy go lekko zakwasić szczyptą kwasku cytrynowego. Do słoika warto dodać również 1 lub 2 goździki (na każdy słoik) oraz niewielki kawałek cynamonu.
 5. Słoiki wstawiamy do pojemnika (garnka) wypełnionego wodą – po wstawieniu słoików woda w garnku powinna sięgać wieczek słoików.
 6. Pasteryzujemy ok. 15 minut w temperaturze 90 stopni Celsjusza – pilnujemy, by nie doprowadzać wody w garnku do wrzenia.
 7. Wekowanie kompotu: po pasteryzacji słoiki wyjmujemy i układamy na ręczniku do góry wieczkami, aż do wystygnięcia. Kompot będzie zawekowany jeśli wieczka słoików będą lekko wklęsłe.
 

Praktyczne uwagi jak robić kompot

Na kompot zaleca się świeże czereśnie, najlepiej późniejszych odmian, słodszych, o bardziej zwięzłej strukturze, co korzystnie wpływa na walory smakowe i wizualne kompotu. Używanie odmian jasnych (żółtych) powoduje pewien problem, polegający na tym, że po przygotowaniu kompotu na owocach pojawiają się plamy. Powstają one w miejscu ciemnych przebarwień pojawiających się na jasnych owocach przechowywanych przez dłuższy czas.

Jeśli przygotujemy kompot z czereśni niedrylowanych wówczas powinniśmy spożyć go w ciągu pół roku, od momentu przygotowania – zawarte w owocach pestki powodują gorzki, pestkowy posmak, który nie ma zbyt wielu zwolenników.

Kompoty przygotowane z drylowanych czereśni mogą być przechowywane znacznie dłużej, ponadto owoce pozbawione pestek mogą zostać wykorzystane do sporządzania innych potraw – doskonale nadają się jako dodatek do ciast i deserów, przygotowywanych zwłaszcza zimową porą.

Share.

Comments are closed.

Na naszej stronie wykorzystujemy pliki cookies (tzw. ciasteczka) i inne technologie m.in. w celach statystycznych i reklamowych. Korzystając z naszych stron bez zmiany ustawień przeglądarki będą one zapisane w pamięci urządzenia. Więcej informacji na stronie | Zamknij