Drylowanie

0

Drylowanie – proces polegający na mechanicznym usunięciu pestek z jadalnych owoców pestkowych (np. wiśni, czereśni, oliwek). W warunkach domowych do drylowania używa się drylownic półautomatycznych (urządzenie składające się z oddzielnych pojemników na owoce i pestki oraz układu pozwalającego na wypchnięcie pestki z wnętrza owocu). Dawniej do tego celu używano sztywnych drucików lub narzędzi podobnych do dziadka do orzechów, tzw. dziadków do drylowania. W skali przemysłowej wykorzystuje się również drylownice, jednak o większych mocach przerobowych.

Drylowanie owoców?

Drylowanie owoców przeprowadzane jest z różnych powodów. Jedną z głównych przyczyn drylowania jest dalsza obróbka części jadalnej. Pestki usuwa się z owoców przeznaczonych na różnego rodzaju przetwory (dżemy, marmolady, konfitury, kompoty – np. kompot z czereśni itp.), przed mrożeniem, przed przygotowywaniem zupy owocowej (np. zupa wiśniowa) i innych dań zawierających świeże owoce, np. czereśnie.

Równie ważnym powodem drylowania jest stosunkowo wysoka zawartość w pestkach kwasu pruskiego, który w zbyt dużym stężeniu może być szkodliwy dla zdrowia. Pestki zawierają również różnego rodzaju związki, które wpływają na smak przetworów. Niekiedy pestki pozostawia się w owocach po to, by nadać produktom charakterystyczny, pestkowy posmak.

[slideshow_deploy id=’2827′]

Share.

Comments are closed.