Kompot z suszu

0

Składniki kompotu z suszu

 • 0,5 kg suszonych śliwek
 • 0,5 kg suszonych jabłek
 • 0,4 kg suszonych gruszek
 • 0,2 kg cukru
 • cynamon
 • goździki
 • 1 cytryna lub pigwa

Przepis na kompot z suszu

Przygotowanie kompotu jest dosyć proste i zajmuje około godziny. Kompot z suszu wykonujemy i spożywamy na bieżąco – nie przechowujemy go w pojemnikach, tak jak inne kompoty, tj. kompot z truskawek, kompot z czereśni, czy kompot z jabłek).

 1. Suszone owoce moczymy przez noc w naczyniu z wodą.
 2. Po namoczeniu owoce płuczemy, wstawiamy do nowego, dużego naczynia i zalewamy świeżą wodą tak, by nieznacznie przykryła wsypane do garnka owoce.
 3. Do wszystkiego dodajemy kilka goździków oraz kawałek cynamonu.
 4. Gotujemy całość około 60 min., co jakiś czas mieszając.
 5. Pod koniec gotowanie dodajemy cukier i pokrojoną w plasterki cytrynę wraz ze skórką (ewentualnie pigwę).
 6. Sprawdzamy smak kompotu i w razie konieczności doprawiamy do smaku cukrem i cytryną, ewentualnie uzupełniamy wodą.

fot. M. Pastwa

Kompot z suszu jest jednym ze stałych elementów polskiego stołu wigilijnego. Większość z nas nie wyobraża sobie Wigilii Świąt Bożego Narodzenia bez tego charakterystycznego i rozpoznawalnego napoju o specyficznym smaku i zapachu. Kompot z suszonych owoców jest przygotowywany w różnych miejscach w różny sposób, jednak niezależnie od tego stałymi składnikami, nadającymi specyficzny charakter temu napojowi, są suszone jabłka, gruszki oraz śliwki. Inne dodatki, takie jak pigwa, suszone morele czy figi stanowią jedynie uzupełnienie bukietu, aczkolwiek nie są one niezbędne. Przygotowując kompot z suszonych owoców można wzbogacić jego smak dodając miód oraz przyprawy takie jak goździki i cynamon. Kompot z suszonych owoców kojarzy się nam zazwyczaj ze świętami, jednak jest to napój, który możemy przygotować w dowolnym momencie.

Share.

Comments are closed.