Podział witamin

0

Witaminy są to organiczne związki chemiczne, które są niezbędne do prawidłowego funkcjonowania organizmu każdego człowieka. Ze względu na to że nasz organizm nie potrafi sam wytworzyć większości witamin, muszą być one dostarczone razem z pożywieniem lub w postaci  tabletek tzw. suplementów diety, które dostarczają nam niezbędne dawki witamin, aby nasz organizm mógł sprawnie funkcjonować. Nazwa „witaminy” została wymyślona przez polskiego biochemika Kazimierza Funka w roku 1912. Witaminy nie należą do typowych składników pokarmowych jak np. białka, lipidy czy węglowodany ponieważ pełnią one rolę regulacyjną, a nie odżywczą.

[slideshow_deploy id=’2787′]

Przeczytaj także o konserwantach oraz o podziale konserwantów.

Podział witamin

Witaminy są podzielone według ich aktywności biologicznej i chemicznej. Dlatego też zostały zaszeregowane odpowiednio do 2 grup a mianowicie do:

  • witamin rozpuszczalnych w wodzie
  • witamin rozpuszczalnych w tłuszczach

Do grupy pierwszej, zalicza się 9 witamin takich jak: witaminę B1 (tiamina), B2 (ryboflawina), B3 lub PP zwana (niacyną), B5 (kwas pantotenowy), B6 ( pirydoksamina), B7 lub witamina H nazywana (biotyną), B9 (kwas foliowy), B12 (cyjanokobalamina), oraz  witaminę C (kwas askorbinowy). Natomiast do drugiej grupy witamin zalicza się 4 i są to: witamina A (retinol), D (cholekalcyferol), E (tokoferol)  i K (filochinon). Taki podział jest istotny ponieważ w organizmie człowieka istnieją czynniki które zaburzają metabolizm tłuszczów podczas ich wchłaniania i trawienia, a tym samym zaburzają metabolizm witamin rozpuszczalnych w tłuszczach. Drugim czynnikiem jest fakt iż witaminy takie jak A, D, E i  K można szybko przedawkować ponieważ gromadzą się w organizmie tam gdzie tkanki są obfite w tłuszcz. Natomiast witaminy rozpuszczalne w wodzie łatwo się w niej rozpuszczają i są w dużym stopniu wydalane z organizmu wraz z moczem. Należy zatem pamiętać aby regularnie je uzupełniać.

Share.

Comments are closed.