Konserwanty

0

Konserwanty są to substancje chemiczne, które dodane do żywności, produktów spożywczych, produktów przemysłowych, preparatów kosmetycznych, czy nawet leków, mają zapobiegać ich psuciu się lub opóźniać te procesy. Substancje te hamują rozwój bakterii, grzybów i wirusów, które stanowią źródło zagrożenia dla zdrowia i życia konsumentów. Konserwanty w żywności pozwalają kontrolować rozprzestrzenianie się i rozwój mikroorganizmów odpowiedzialnych m.in. za takie choroby jak np.: salmonelloza czy zatrucia jadem kiełbasianym.

Konserwowanie żywności

Termin konserwanty dla wielu ludzi brzmi groźnie. Wynika to stąd, że na temat konserwantów wiemy za mało lub nasza wiedza bazuje jedynie na obiegowych i mało precyzyjnych opiniach innych, co pozwala łatwo nami manipulować. Musimy sobie przede wszystkim uświadomić, że człowiek z konserwowaniem żywności ma do czynienia od bardzo dawana. Już nasi przodkowie konserwowali takie produkty jak mięso i ryby za pomocą soli. Później dochodziły kolejne metody, które pozwalały na dłuższe przechowywanie żywności. Było to, i nadal jest ważnym elementem rozwoju cywilizacyjnego człowieka. Bez zdolności do dłuższego przechowywania żywności człowiek musiałby nadal większość swojego czasu poświęcać na zdobywaniu żywności, którą następnie musiałby w szybki sposób skonsumować, by jej nie stracić w wyniku zepsucia.

Dzisiaj każdy z nas nadal to robi, czyli mniej lub bardziej świadomie utrwala żywność. również dzisiaj utrwalamy żywność robiąc to w bardzo prosty sposób jak chociażby przetwory typu ogórki konserwowe czy kiszone. Producenci jedynie udoskonalili ten proces. Dzięki współczesnej wiedzy o żywieniu wiemy np. że wędzonki mogą sprzyjać powstawaniu nowotworów. Dlatego też bardzo ważne jest to ile i jak często spożywamy produkty z konserwantami w żywności.

Powszechnym i szerzącym się problemem braku tej wiedzy jest zwyczajny brak zainteresowania etykietami produktów, które kupujemy. Bardzo często dajemy się również nabrać na sztuczki, jakie producenci stosują wobec konsumentów np. napis na wodach smakowych czy innych produktach „nie zawiera konserwantów” lub „bez konserwantów”. Pomijając fakt że jest to niezgodne z prawem i innymi zasadami, a Ci po prostu je łamią. W dzisiejszych czasach jedyną radą na to aby nie dać się oszukać jest uważne czytanie etykiet i domaganie się informacji od producenta. Innym przekonaniem które nas dotyka jest fakt że chemia stosowana do produkcji czegokolwiek jest albo raczej musi być trująca.

Dodatki do żywności

W celu utrwalenia żywności można używać również substancji syntetycznych. Istnieje już około 2000 różnych dodatków, które mogą trafić do żywności. W celu umieszczenia na etykiecie wszystkich dodanych dodatków Unia Europejska stworzyła tak zwaną „Listę E”. To właśnie na tej liście są zgromadzone wszystkie dodatki do żywności uznane na jej obszarze za bezpieczne.  Związki te są kodowane literą E i trzema cyframi. Ułatwia to zapisanie często dość skomplikowanej nazwy dodatku.  Warto dodać że dodatki dopuszczalne w Polsce określa „Rozporządzenie Ministra Zdrowia” z dnia 27 grudnia 2000 r., w sprawie wykazu dopuszczalnych ilości substancji dodatkowych i innych substancji obcych dodawanych do środków spożywczych lub używek, a także zanieczyszczeń, które mogą znajdować się w środkach spożywczych lub używkach. Na liście E znajdują się barwniki oznaczane symbolem od E100 do E199, konserwanty od E200 do E299, przeciwutleniacze od E 300 do E399 i inne od E 400 do E 1000.

Zobacz listę konserwantów


Share.

Comments are closed.