Jak smażyć ryby?

0

Jak smażyć ryby, aby wydobyć ich naturalny smak i aromat? Przed smażeniem należy kawałki ryby obtoczyć jedynie w mące i smażyć na wolnym ogniu. Nie warto na tym etapie przyprawiać ryb przyprawami, nie trzeba również stosować ubitych wcześniej jaj do obtaczania. Po usmażeniu do ryby podajemy „masę masłową”, czyli masło wymieszane z Vegetą lub solą i różnymi przyprawami (masę taką podajemy oddzielnie, np. na małym talerzyku). Podczas konsumowania małe ilości masy rozsmarowujemy na gorącej rybie, co pozwala uzyskać właściwy smak ryby zabarwiony delikatnym, maślanym aromatem. Nieco inaczej postępujemy z karpiem, szczególnie przyrządzanym na wigilijny stół.

Zasady smażenia ryb

Sposób postępowania z rybą zależy od tego, w jakiej formie mamy ją na naszym kuchennym stole, czyli inaczej postępujemy z rybami świeżymi, a inaczej z gotowymi, zamrożonymi wcześniej filetami, co jest sprawą zupełnie naturalną.

Zobacz jak przyrządzać potrawy z ryb:

Smażenie ryb świeżych

 • Ryby żywe ogłuszamy, patroszymy (rozcinamy skórę i warstwę mięśni otaczających narządy wewnętrzne, które usuwamy), a następnie odcinamy głowę tuż za skrzelami.
 • Ryby przed smażeniem oprawiamy, usuwamy zewnętrzną warstwę łusek (u ryb posiadających łuski) oraz czyścimy je z warstwy „śluzu” (zeskrobujemy łuski i śluz za pomocą noża, w jednej ręce trzymając nóż, w drugiej tuszkę ryby).
 • Tak przygotowaną rybę płuczemy pod strumieniem świeżej wody, a następnie osuszamy ręcznikiem papierowym, dzięki czemu podczas smażenia ryba nabierze odpowiedniego zabarwienia (ładnie się zarumieni).
 • Jeśli zdecydujemy smażyć rybę w kawałkach, musimy pokroić tuszkę na odpowiednie fragmenty, najczęściej krojąc rybę w poprzek ciała, w tak zwane dzwonki.
 • Przed smażeniem rybę obtaczamy w mące (na tym etapie nie doprawiamy ryby przyprawami, które zagłuszają właściwy smak i aromat ryby). Aby nadać delikatny smak rybie, możemy namoczyć ją wcześniej w mleku i dopiero po tej czynności obtoczyć w mące i położyć na patelni.
 • Ryby smażymy na rozgrzanym oleju bez przykrycia (ryby smażone na patelni pod przykryciem tracą swoją chrupkość, co wpływa niekorzystnie na ich walory kulinarne).
 • Po usmażeniu podajemy wraz z odpowiednio przygotowaną masą masłową (masło zmieszane z Vegetą lub solą z przyprawami), którą smarujemy kawałki ryby tuż przed spożyciem.
 • Do dań z ryb podajemy również cytrynę, która korzystnie wpływa na walory smakowe.
[slideshow_deploy id=’2784′]

Smażenie ryb mrożonych

 • Przed smażeniem rybę należy rozmrozić i osuszyć ręcznikiem papierowym, jeśli ocieka wodą.
 • Rozmrożone i wysuszone filety obtaczamy ubitymi i przyprawionymi wcześniej jajami, a następnie mąką.
 • Kładziemy na patelni, na rozgrzanym oleju i smażymy bez przykrycia kilka minut.
[slideshow_deploy id=’2787′]
Share.

Comments are closed.