Smalec domowy

0

Składniki na smalec domowy

Przepis na smalec domowy

  1. Słoninę mielimy przez maszynkę (ewentualnie kroimy w drobną kostkę).
  2. Całość przenosimy do rondelka i wytapiamy na małym ogniu aż do uzyskania skwarek (skwarki powinny swobodnie pływać na powierzchni wytopionego tłuszczu).
  3. Po wytopieniu tłuszcz odcedzamy od skwarek i odstawiamy do schłodzenia i zestalenia.
[slideshow_deploy id=’3177′] [slideshow_deploy id=’3147′]

Tak przygotowany smalec może być wykorzystywany jako tłuszcz do smażenia. Jeśli chcemy smalec wykorzystać do smarowania chleba powinniśmy go delikatnie „podrasować”.

Przepis na smalec do kanapek

  1. Cebulkę siekamy w drobną kosteczkę.
  2. Jabłko obieramy ze skórki i ścierami na tarce z dużymi oczkami.
  3. Pokrojoną cebulę i starte jabłko smażymy na patelni z niewielkim dodatkiem wcześniej wytopionego smalcu – smażymy do momentu delikatnego zeszklenia.
  4. Drobno zmielone mięso smażymy z dodatkiem smalcu kilkanaście minut na małym ogniu.
  5. Pod koniec smażenia do mięsa dodajemy zeszkloną wcześniej cebulę z jabłkiem, przyprawiamy delikatnie do smaku solą i pieprzem i smażymy jeszcze przez chwilę.
  6. Całość przelewamy do naczynia żaroodpornego, uzupełniamy „czystym” smalcem i wstawiamy do piekarnika (180 st.) na około godzinkę – po rozpuszczeniu smalcu tłuszczu powinien całkowicie przykryć mięso.
  7. Po godzinie pieczenia smalec wyciągamy z piekarnika, czekamy chwilkę aż przestanie wrzeć i przelewamy w słoiczki lub do innego przygotowanego naczynia.
  8. Gdy smalec ostygnie wstawiamy go do lodówki aby całkowicie stężał.

Smalec domowy najlepiej smakuje podany z wiejskim chlebem, pieczonym na zakwasie, oraz ogórkiem kiszonym. Możemy też dodać go do pierogów ruskich. Smacznego!

Share.

Comments are closed.