Pieprz jest popularną przyprawą wykorzystywaną na całym świecie, także od dawna obecną w polskiej kuchni. Niektóre źródła podają, że pieprz wykorzystywano jako przyprawę jeszcze w czasach p.n.e. Za kraj pochodzenia pieprzu uznaje się Azji Południową i Azji Południowo-Wschodnią (rejony obecnych Indii, Wietnamu). Pieprz jest popularną przyprawą wykorzystywaną w kuchni w formie zmielonej lub w postaci całych, wysuszonych ziaren. Z uwagi na różnice w produkcji tej przyprawy, wyróznia się pieprz czarny, biały, zielony oraz czerwony Cayenne. Każdy z nich cechuje się specyficznymi właściwościami, dlatego każdy rodzaj pieprzu stosuje się zazwyczaj do różnych dań.
- Pieprz biały
- Pieprz czarny
- Pieprz czerwony cayenne
- Pieprz zielony
Właściwości pieprzu
Pieprz stosuje się jako przyprawę ze względu na posiadanie specyficznych walorów smakowych, zapachowych, a także zdrowotnych. Stosowanie pieprzu pobudza sekrecję (wydzielanie) soków trawiennych, które odpowiadają za właściwy przebieg procesów trawiennych. Jednak należy pamiętać, że pieprz podrażnia układ pokarmowy, dlatego nie jest zalecany przy stosowaniu różnego rodzaju diet. Dzięki zawartości odpowiednich związków bioaktywnych pieprz działa bakteriostatycznie i przeczyszczająco (podawany jest przy pewnego rodzaju zatruciach jako dodatek do wódki). Przygotowany w odpowiedni sposób wykorzystywany jest jako lekarstwo na bóle głowy, mięśni i stawów, a także może być stosowany przy wysokiej gorączce. Ma działanie wykrztuśne i przeciwzapalne, szczególnie przydatny w leczeniu niektórych schorzeń układu moczowego.
Pieprz czarny
Pieprz czarny to wysuszone, niedojrzałe owoce i pomarszczone owoce o kulistym kształcie. Posiada mniej intensywny zapach niż pieprz biały, jednak jest ewidentnie bardziej ostry w smaku.
Pieprz biały
Pieprz biały pochodzi z tej samej rośliny co pieprz czarny. Swój wygląd zawdzięcza jedynie różnicy w postępowaniu po zbiorze z krzewu. Po zbiorze owoce moczy się określony czas w wodzie, a następnie usuwa zewnętrzną warstwę ziarna (skorupkę). Następnie ziarna są suszone do momentu uzyskania jasno-żółtej barwy.