Jak zrobić ciasto francuskie?

0

Ciasto francuskie jest cenione z uwagi na bardzo delikatną i kruchą strukturę oraz wysokie walory smakowe. Ciasto francuskie stosujemy zarówno do tart, placków quiche, a także do słonych i słodkich przekąsek. Jest ono specyficznym rodzajem ciasta o kruchej i warstwowej strukturze, którą tworzą cienkie listki. Uzyskanie tych właściwości możliwe jest dzięki dużej zawartości tłuszczu, specjalnemu wałkowaniu oraz pieczeniu w wyższej temperaturze. Do wyrabiania ciasta francuskiego nie używamy jajek.

Składniki na ciasto francuskie

  • 200 ml zimnej wody
  • 14 g (1 łyżka) miałkiej soli
  • 500 g masła o zawartości 82% tłuszczu o temperaturze pokojowej
  • 150 g mąki krupczatki (ewentualnie pszennej)
  • 250 g mąki pszennej

Elementy dodatkowe: folia spożywcza, papier do pieczenia.

[slideshow_deploy id=’2856′]

Przepis na ciasto francuskie

  1. Do wody w szklance (pojemność szklanki ok 200 ml) dodajemy sól i mieszamy do rozpuszczenia.
  2. Na małym palniku (niezbyt intensywnie) rozpuszczamy w rondelku ok 80 g masła.
  3. Mąkę (pszenną i krupczatkę) wsypujemy do miski, a następnie dodajemy roztopione masło i posoloną wodę. Wszystko ze sobą zagniatamy (uwaga na gorący tłuszcz z roztopionego masła).
  4. Z zagniecionego ciasta formujemy kulę, którą zawijamy w folie, spłaszczamy dłonią i wstawiamy do lodówki na około 2 godziny (ciasto w lodówce spokojnie może leżeć dłużej, natomiast, nie powinno leżeć krócej).
  5. Pozostałą część masła kroimy na małe kawałki i ucieramy tłuczkiem w misce na gładką masę, którą następnie owijamy papierem do pieczenia lub folią spożywczą i rozwałkowujemy na prostokąt o grubości około 2 cm. Tak rozwałkowaną masę wstawiamy do lodówki.
  6. Schłodzone ciasto wyjmujemy z lodówki i rozwałkowujemy na kwadratowy placek grubości do 2 cm. Ciasto rozwałkowujemy w jednym kierunku, przy czym środek ciasta ma być grubszy niż jego boki.
  7. Na środek rozwałkowanego ciasta nakładamy schłodzoną i ugniecioną masę masłową (masa masłowa musi być znacznie mniejsza od rozwałkowanego ciasta), następnie rogi ciasta łączymy i zlepiamy nad masłem w kształt koperty, w taki sposób, żeby masło nie wydostawało się na zewnątrz podczas wałkowania.
  8. Tak przygotowane ciasto, z umieszczoną wewnątrz masą masłową, rozwałkowujemy na prostokąt o wymiarach: 3 : 1 (długość : szerokość), który następnie składamy wzdłuż dłuższego boku na mniejszy, 3 warstwowy kawałek o wymiarach 1:1. Tak złożone ciasto wstawiamy do lodówki na kolejne 2 godziny.
  9. Po wyjęciu ciasta z lodówki rozwałkowujemy je po raz kolejny na  prostokąt o wymiarach 3 : 1, ponownie składamy na 3 warstwowy kawałek (o wymiarach 1 : 1) i ponownie wstawiamy do lodówki na około 1,5 godziny.
  10. Czynność z punktu 9 powtarzamy od 5 do 6 razy (czyli wałkowanie, składanie, chłodzenie).
  11. Przed pieczeniem ciasto rozwałkowujemy, w zależności od preferencji na grubość około 3 – 6 mm.
  12. Ciasto pieczemy w temperaturze 200 stopni Celsjusza przez około 15 minut.

Praktyczne porady podczas zagniatania ciasta francuskiego:

  • ciasto francuskie rozwałkowujemy zawsze w jednym kierunku, ale za każdym razem po wyjęciu schłodzonego ciasta z lodówki wałkowanie rozpoczynamy „od zwiniętego boku” ciasta.
  • ciasto po rozwałkowaniu musi mieć wymiar 3 : 1 (długość : szerokość), dzięki czemu możemy złożyć je na 3 warstwowy fragment o wymiarach 1 : 1 (złożone ciasto przypomina w przekroju roladę).
  • ciasto w lodówce może schładzać się dłużej niż 2 godziny, ale nie powinniśmy skracać tego czasu.
  • podczas wałkowania posypujemy stolnicę mąką, żeby ciasto nie przywierało do podłoża
Share.

Comments are closed.